top of page

LEAGUE ROLL of HONOUR
2023-24

Outstanding Teams
U7s - U11s

SUNDAY

U9s

Super League

Ponteland United Panthers

Champions League

Blyth Town Whites

Europa League

Felling Magpies Blacks

Whitley Bay F.C. United

Premiership

Gateshead Redheugh Yellows    

Championship

North Shields Juniors  

La Liga

Willington Quay Saints  

Serie A

New Fordley Yellows

Bundasliga

Newcastle City Juve

Le Championette

Newcastle Blue Star Magpies  

Primeira

Newcastle East End Barca

Conference

Whitley Bay F.C. Porto

Erdivise

Alnwick Town Reds

Brasileiro

Berwick Rangers

MLS

Bedlington United Blacks

Ligue

Red House Farm Kites

Blyth Spartans Greens

Copa Del Rey

Montagu FC Blues

Serie B

Heaton Hawks Falcons

Superliga

Ashington Town Patriots

U8s

Super League

Birtley Town Emeralds

Champions League

Walker Central Madrid

Stakeford Juniors

Europa League

Whitley Bay S.C. Yellows

Blyth Spartans Greens

Wideopen FC Meteors

Premiership

Whitley Bay S.C. Reds    

Championship

Team Gosforth Ajax

La Liga

Blakelaw S.C. Milan

Bedlington United Blacks

Serie A

Wallsend B.C. Yellows

Bundasliga

Killingworth F.C. Reds

Le Championette

West Denton Gold

Primeira

North Shields Blacks

Conference

Walker Central Barca

Erdivise

Newcastle City Juve

MLS

Hebburn Town Bees

Copa Del Rey

New Fordley Blues

Ponteland United Swifts

Brasileiro

Cramlington Juniors Whites 

Ligue

Heaton Hawks Falcons

U7s

Super League

North Shields Juniors

Champions League

Morpeth Town Prime

Europa League

North Shields Blacks 

Premiership

Hexham FC Ajax  

Championship

New Fordley Barca

La Liga

Heddon United Gladiators

Serie A

Cramlington Juniors Reds

Bundasliga

Wallsend B.C. Yellows

Le Championette

Consett A.F.C. Juniors  

Primeira

Team Gosforth Feyenoord

Conference

Ryton & Crawcrook Albion Blues

MLS

Blyth Spartans Whites

Ligue

Wallsend B.C. PODS

Whitley Bay S.C. Whites

Cullercoats FC PSV

U10s

Super League

Newcastle City Milan

Champions League

Team Gosforth Ajax

Europa League

Killingworth F.C. Blacks 

Premiership

Newcastle City Inter

Championship

Westerhope United Whites

La Liga

Berwick Rangers Bulldogs

Serie A

Wallsend B.C. Yellows

Bundasliga

Haltwhistle Jubilee Eagles

Le Championette

Hexham Dynamos Greens

Primeira

Swalwell Juniors  

Conference

Team Gosforth Feynoord

Erdivise

Newcastle Blue Star  Rangers  

MLS

Whitley Bay S.C. Reds

Ponteland United Rockets

Ligue

Cramlington Juniors Blacks

Copa Del Rey

Seaton Sluice Blues

U11s

Super League

South Shields 

Champions League

Whitley Bay F.C. Juve

Europa League

Red House Farm Falcons  

Premiership

Montagu FC reds

Championship

Blyth Town Greens

La Liga

Killingworth Y.P.C. Reds

Serie A

Red House Farm Hawks

Bundasliga

Westerhope United Yellows

Le Championette

Forest Hall Wolves

Primeira

Blyth Rangers Deportivo

Cramlington Blue Star Inter

Conference

West Allotment Celtic Barca

SATURDAY

U8s

Super League

Newcastle City Fiorentina

Champions League

Wallsend B.C. Barca

Europa League

Cramlington Town Yellow  

Premiership

Cramlington United Jaguars

U9s

Super League

Newcastle Blue Star Celtics

Champions League

Wylam Rockets Wanderers

Newcastle Blue Star Mini Magpies

U10s

Super League

Stakeford Juniors 

Champions League

Killingworth Y.P.C. Blues

Longhorsley Juniors

U11s

Super League

Blyth Spartans Blacks

Champions League

Haydon Bridge Juniors   

Europa League

Westerhope United Whites 

GIRLS

U8s

Super League

Cramlington United Jaguars 

Champions League

Amble Links FC Miedema  

Europa League

Bedlington FC Devils  

U9s

Super League

Westerhope United Lionesses 

Champions League

Newcastle West End Wildcats  

Europa League

Bedlington FC Hawks 

U10s

Super League

Cramlington United Tigresses

Champions League

Ponteland United Lynx 

Europa League

West Moor Rascals  

Premiership

Great Park Juniors 

U11s

Super League

Newcastle East End Reds  

Champions League

Wallsend B.C. Yellows

Europa League

Ponteland United Rebels   

Premiership

Wallsend B.C. Greens

Championship

Bedlington FC Jets  

New York Community FC  

League Winners
U12s - U16s

SUNDAY

U12s

Premiership

Hebburn Town Hornets

Division 1

Blyth Spartans Blacks

Division 2

Belmont United Kestrels   

Division 3

Newcastle West End   

Division 4

North Shields Reds

Division 5

Gateshead Redheugh Greens

Division 6

Gateshead F.C. Blacks 

Division 7

Newcastle City Roma

Division 8

F.C. Amble Juniors 

Division 9

Cramlington United Lions

Division 10

Tynemouth United Yellows

U13s

Premiership

Spennymoor Town

Division 1

Hexham Real

Division 2

Team Gosforth Ajax 

Division 3

Gateshead Redheugh Yellows    

Division 4

Walker Central Whites

Division 5

Bedlington United Blacks

Division 6

A.F.C Newbiggin  

Division 7

North Shields  Athletic

Division 8

Cramlington United  Leopards

U14s

Premiership

Prudhoe YC Magpies

South Shields  

Division 1

Newcastle City Milan

North Shields Juniors  

Division 2

Hebburn Involve Igniters   

Division 3

Haydon Bridge Juniors  

Forest Hall United

Division 4

North Shields Blacks

Red House Farm Kites

Division 5

Red House Farm Falcons

Division 6

Hebburn Involve Volcanoes

Division 7

Cramlington United Lions

U15s

Premiership

Wallsend B.C. Yellows

Division 1

Newcastle Benfield San Siro

Stakeford Juniors CFC 

Whitley Bay F.C. United

Division 2

Bedlington United Blacks

Division 3

Burradon Juniors  

Division 4

Newcastle East End Barca

Division 5

Newcastle Westgate Wolves

Division 6

Gateshead Cleveland Hall  

Division 7

Cramlington United Panthers

U16s

Premiership

South Shields  

Division 1

Washington Athletic All Black

Division 2

Ashington AFC   

Division 3

Chester Le Street Hilda Park 

Division 4

North Shields Athletic

SATURDAY

U12s

Premiership

Team Gosforth ADV 

Division 1

Newcastle Benfield Juniors 

Division 2

Red House Farm Kites

U13s

Premiership

Hexham Juve

Division 1

Heaton Hawks Kestrels

Division 2

Cramlington United Cougars 

U14s

Premiership

Killingworth Y.P.C. Reds 

Division 1

Cramlington Juniors Reds

Division 2

Newcastle Benfield Juniors 

Youth Champions League

Whitley Bay F.C. Porto

Youth Europa League

Heaton Hawks 

GIRLS

U12s

Premiership

Whitley Bay S.C. Lionesses 

Division 1

Wallsend B.C. Yellows

Division 2

North Shields Juniors

U13s

Premiership

Wallsend B.C. 

Division 1

Whitley Bay F.C. Wildcats 

U14s

Premiership

Newcastle East End Reds

Division 1

Whitley Bay S.C. Tigers 

U15s

Premiership

Whitley Bay S.C. Lionesses 

U16s

Premiership

Newcastle East End Reds 

League Winners
U17s - Senior

SUNDAY

U17s

Premiership

Newcastle Blue Star Magpies 

Division 1

Whickham Fellside Whites

Team Gosforth PSV

U18s

Division 1

Wallsend BC Yellows 

U23s

Ray Knight

Ponteland United Munich

Womens

Premiership

Ponteland United Ladies

Division 1

Newcastle East End Reserves

bottom of page